Mind paeluvad väljakutsed! Kui keegi ütleb, et miski on väga raske või poolvõimatu, käivitub minus midagi. Põnev on mõelda, et tegelikult on kõik võimalik. On selleks ettearvamatu loodusjõud, millega tuleb purjetades merel võidelda, või ratsutamises hüppamine, mis paneb küsima: kui kõrgest takistusest ma üle suudaks hüpata? Ka õpingud pakuvad omajagu väljakutseid. Mitmed õppeõud on öelnud, et nende aine on väga raske ja vähesed on sellest viiega välja tulnud. Ma leian, et kõik on õpitav ja see on innustanud mind ka nende väheste sekka jõudma.

Ma jään toppama, kui mu elus ei ole väljakutseid. Võib-olla just see on mind tõmmanud ka spordi juurde. Sport on olnud väga suur osa minu identiteedist. “Purjetaja Kätlin” öeldakse ikka minu tutvustuseks ja seltskonnas on tihti esimene küsimus, kuidas purjetamisega läheb.

Mõned teavad ehk sedagi, et ma olen ühtlasi kristlane. Võib-olla tundub, et kristlus on nagu omamoodi spordiala või hobi, millega tegeleda, aga kas ikka on? Iga karjäär lõppeb ühel hetkel ja kui inimene on ainult sellele ehitanud oma identiteedi, variseb terve elu kokku. Sünnist surmani ei kesta elus praktiliselt mitte miski, aga Jumal püsib igavesti. Ma soovin, et minu identiteet seisaks ennekõike Kristusel, sest kõik muu on ajutine.

Kui treener alustab koostööd sportlasega, peab ta nägema sportlases potentsiaali, et temasse panustada. Kui sportlasel ei tule trennis mõni sooritus välja või ebaõnnestuvad võistlused, siis treener üldjuhul ei kõnni minema. Tema jääb ustavaks. Pigem on sportlased need, kes ebaõnnestumise korral rahulolematuks muutuvad.

Mulle näib, et elu ja Jumalaga on sama lugu. Jumal on kõige parem treener, kes meil olla saab, sest ainult Tema on Jeesuse läbi suutnud siin maa peal samade kannatuste, olukordade ja kiusu keskel jääda täiuslikuks. Ja milline sportlane ei tahaks omale treeneriks kedagi, kes on oma ala parim? Mitte keegi ei ütleks sellele ära.

Kõik võitlevad samu võitlusi

Sportlaste seas öeldakse, et Sa oled iseenda kõige suurem vastane. Ükski võit ei tule kergelt, vaid nõuab pühendumist ja töökust. Sportlased teevad regulaarselt trenni, mis sest, et see on kohati ebameeldiv ja kurnav ja isegi valus. Aga iga sportlane teab, et see on spordi loomulik osa. Niisamuti tuleb kristlastena teha regulaarselt vaimulikku trenni ehk õppida Jumalat paremini tundma Piibli ja palve kaudu. Selleks, et võita oma elu võidujooks, peame käima oma kutsumuses ja kasutama talente, mis Jumal meie sisse on pannud.

Parima potentsiaali avaldumiseks on vaja treeningkaaslasi. Kristlasena on nendeks kogudus ja mentorid, kes “treenivad” sama eesmärgi nimel. Kogudusena oleme justkui Jumala koondis – Tema väljavalitud, aga igaüks on seal vabatahtlikult ja valmis panustama.

Vahel võib teiste nägemine ja võrdlusmoment tekitada meis ka lootusetuse tunde või süükoorma, et me ei ole piisavalt oma elus tööd teinud. Kui jagame oma elusid, näeme samas, et keegi pole täiuslik ja ka justkui kõige tugevamad eksivad ehk teevad pattu. Nemadki võitlevad samu võitlusi, kahtlevad, tunnevad hirmu. See annab meile lootust. Nii saame üksteist julgustada minema läbi erinevatest olukordadest. Sageli piisab kas või ühest inimesest, kes on läinud läbi sarnasest olukorrast, et leida lootust ja usku, et see raskus või olukord on ületatav.

Jumala suhtes kehtib ka miski, mida spordis pole. See on arm. Vaatan oma elu ja näen, et mitmed unistused on juba täide läinud. Ometi tean, et see ei ole pelgalt inimlikust pingutusest. Kas või pääs Rio de Janeiro olümpiamängudele, mille suhtes tunnen siiani, et ma polnud seda väärt. Tegelikult me ei sõitnud olümpiakohta välja. Ootamatult tuli aga kuu aega enne olümpiat teade, et kaks riiki otsustasid oma sportlasi mitte saata. Seda juhtub harva, sest olümpiale tahavad ometi kõik minna. Jumal kinkis selle võimaluse meie tiimile. Sarnaselt pole ma ise välja teeninud sedagi, et mu elus on nii head sõbrad ja armastav perekond.

Investeerides inimestesse

Jumala armu kogemine on muutnud ka seda, kuidas ma vaatan teisi inimesi. Viimase aasta jooksul on Jumal mulle palju õpetanud isekuse kohta. Mul on heas mõttes elumuutev aasta olnud. Varem mõtlesin enesekeskselt, et kuidas mina saaks endale kõige parema. Nüüd tahan oma parima ära anda, sest tean, et see koht ei jää tühjaks – Jumal annab asemele. Varem mõtlesin üksnes raha investeerimise peale, aga nüüd igatsen investeerida ka inimestesse. Ligimesearmastus on minu jaoks saanud uue tähenduse.

Lugesin Piiblist, kuidas Jeesus kiidab neid, kes andsid talle süüa, kui tal oli nälg ja võtsid ta vastu, kui ta oli kodutu. Kiidetavad on segaduses, sest nad ei mäleta, et oleks Jeesust näinud näljase või kodutuna. Seepeale vastab Jeesus: „Tõesti, ma ütlen teile, mida te iganes olete teinud kellele tahes mu kõige pisematest vendadest, seda te olete teinud mulle.”  (Matteuse evangeelium ptk. 25)

Varem olin seltskonna ja inimeste osas üsna valiv. Aga nüüd küsin endalt: “Kui see oleks Jeesus, kas ma käituks nii?” Küll ma siis teeks kõik, annaks, mis mul on, ja võtaks ta vastu. See on andnud perspektiivi vaadata inimesi Jumala silmadega. Vaadata iga inimest kui maailma kuningat, kellele ma tahaks anda kõik. See on väljakutse.

Me elame väga saavutuspõhises ühiskonnas. Kõiges on konkurents: kellel on parem pere, paremad lapsed, parem töö, sporditulemused. See sööb meist välja ligimesearmastuse, mis nõuaks hoopis teise endast ette laskmist. Me pole kunagi liiga küpsed, alati on kasvuruumi, arenguruumi.

Jumal on võitnud minu usalduse ja ma usaldan oma elu Tema kätte. Olen saanud vastutuse üle anda. Muidu ärkaksin hommikul ja arvaks, et kõik sõltub ainult minust. Minu otsused on määravad ja lõplikud. Aga nüüd tean, et kui mina panen rappa, siis Jumal võib ometi mind õigele teele suunata. See on raske koorma ära andmine.

Mul on põnev Jumalaga koos elada, sest ma tean, et mõtted, mida ta minu kohta mõlgutab, on head. Tean, et Jumalal on palju head varuks ja ootan põnevusega, mida ma võin Temaga koos avastada. Iga päev võib olla uus väljakutse Jumalaga.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s